Kompakt a zmena expozície

Keďže tento blog je venovaný začínajúcim amatérom, je na mieste venovať sa z veľkej časti kompaktným fotoaparátom. Prečo? Pretože človek sa nenaučí fotiť tým, že si kúpi drahý aparát, ale tým, že pochopí princíp fotografie. Tá prvá skupina sa pravdepodne nikdy fotiť nenaučí (...za peniaze rozum nekúpiš) a pre tú druhú je určený práve tento stručný návod.


V prípade, že máme v ruke zrkadlovku, tak nastavenie expozície by nemal byť problém. Je v nej predsa zabudovaný expozimeter, pravdepodobne máme k dispozícii aj histogram, všetko hrá. Ale čo ak sme v úplne opačnej situácii? Máme v ruke digitálny kompakt, nedá sa na ňom nastaviť manuálny režim, jedine "program" alebo "automat". Tento náš malý kamarát má jednu (pre nás kontraproduktívnu) vlastnosť a to tú, že expozíciu nastavuje automaticky podľa scény v hľadáčiku. Vtedy sa môže stať to, že napríklad fotíte svoju drahú polovičku uprostred krásneho slnečného dňa pod jasnou modrou oblohou, jednoducho krásna kompozícia, ale doma si budete vlasy trhať. Tvár vašej polovičky bude na fotke síce krásna ako vždy, ale obloha bude prepálená až hrôza, teda bude úplne biela a namiesto krásnej modrej oblohy bude na fotke skôr akýsi opar. Ako sa to stalo? Ak ste robili portrét svojej polovičky, tak pravdepodobne v hľadáčiku bola práve jej tvár. Podľa nej, fotoaparát pri stlačení spúšte do polovice, vyhodnotil svetelné pomery a nastavil expozíciu. Problém je v tom, že obloha v pozadí je oveľa svetlejšia a dlhší expozičný čas potrebný na nasnímanie tváre bol príliš dlhý na zachytenie jasnej oblohy, čo spôsobilo hnusný prepal. Toto je len jedna z množstva situácii ktoré sa vám môžu stať. Dôležité sú teraz 2 poznatky:

1. fotoaparát nastavuje expozíciu podľa scény v hľadáčiku,
2. urobí tak pri stlačení spúšte do polovice.

Tak a teraz si môžeme urobiť malé cvičenie. Zoberte si do ruky svoj kompakt a skúste napríklad posadiť/postaviť nejaký objekt pred okno (za predpokladu, že je vonku vidno). Prvý záber urobte štandardne, teda do hľadáčika umiestnite objekt a urobte záber. Teraz urobte druhý záber a to tak, že namierite hľadáčik najprv na presvetlené okno, stlačíte spúšť do polovice, potom namierite na "model", teda prekomponujte (spúšť stále stlačená do polovice) a urobte záber. Keď si teraz prezriete snímky, tak na prvej bude dobre vidieť fotografovaný objekt, ale okno bude jeden veľký prepal. Na druhej snímke bude zase pekne vidieť scénu za oknom, ale fotografovaný objekt bude veľmi tmavý, podexponovaný.




Expozícia meraná na fotografovanom objekte (v hľadáčiku objekt)
Expozícia meraná na okne v pozadí (v hľadáčiku okno)


Bravó, práve sa vám podarilo oklamať automatiku a zámerne upraviť expozíciu fotoaparátom, ktorý to nemá v "popise práce". Teraz už len nájsť pri konkrétnej scéne neutrálny objekt, podľa ktorého budete môcť nastaviť expozíciu tak, aby záber nebol veľmi preexponovaný, alebo naopak podexponovaný. Pre tento účel sa vám možno stane novým kamarátom 18% šedá tabuľka, ale o tom až nabudúce.

Expozícia meraná na fialovom dome

Expozícia meraná na asfaltovej ceste
Expozícia meraná na zamračenej oblohe
Expozícia meraná na oranžovom dome